x
Ümit Hız
Trainer

5S Uygulamaları Özdeğerlendirme ya da İç Denetim ya da Tedarikçi Denetimi

Summary
5S İşyeri organizasyonu işletmelerin kaliteli, güvenli ve verimli ürünler/hizmetler üretebilmesi için ön koşuldur. Bu ön koşullar sağlanamadığı durumlar da iş güvenliği riskleri, ergonomi sorunları, ürünlerde kalite problemleri ve verimsizlik gibi bir çok problem ortaya çıkacaktır. Düzensizlik, kirlilik, tanımsız nesneler vb. sorunlar işletmelerin önündeki en temel problemlerdir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için 5S metodu etkin şekilde kullanılması yeterli olmayacaktır. 5S yaklaşımının kültürün bir parçası haline getirilmesi ve davranış biçimine dönüştürülmesi en kritik noktadır.
Tags
5S, tps, lean, tpm, opex, kaizen
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
2.1Ayıklama Adımının Uygulamasındaki Eksik Noktaların Tespit Edilmesi5S panosunda ayıklama adımı dokümanlarında eksiklik yok. (Ayıklama raporu, kırmızı kart kullanımı, ayıklama sonuç raporu, ayıklama sonuç rapor vb.)Doküman/Uygulama
You must purchase QuickCheck to see 5 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.