x
Nalan Acar
Lead Auditor

ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi

Summary
ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemini firmanızda uygulamak istiyorsunuz fakat nereden başlamalıyım bilmiyorsanız ya da uygulamalarınız standardın ne kadarını karşılıyor ölçmek istiyorsanız ya da standardı uyguladınız ama eksiğim kaldı mı diye denetim öncesi bir öz değerlendirme yapmak istiyorsanız bu QuickCheck ile tüm bunları öğrenmek ve eksikleriniz varsa da uygulama içinde tamamlamak için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Existing Standards
ISO 50001:2018
Tags
enerji yönetim sistemi
QuickCheck Content
Relevant Standard Item NoTask TitleTask DetailsExpectation
4.1Firmanızdaun bağlamının anlaşılmasıFirmanızın amacını ve hedeflerini etkileyen iç ve dış hususları belirlemek için aynı zamanda işletmenin ilgili taraflarının beklentilerinin anlaşılmasında standart bir yöntem belirlemek amacıyla dokümante edilmiş bilgi oluşturuldu mu? Not: İç ve Dış bağlamın yani gıda güvenliği yönetim sistemini etkileyebilecek olan iç ve dışarıdan gelecek kavramsal etkenlerin belirlenmesinde SWOT veya PESTLE benzeri bir analiz yöntemi kullanılması doğru olacaktır.Doküman/Uygulama
4.2İlgili tarafların ihtiyaçlarının ve beklentilerinin anlaşılmasıİç – dış hususların tanımlanması ve tanımlanan süreçlerin izlenmesi ile ilgili detaylar dokümante edilmiş bilgi olarak tanımlandı mı?ve izleniyor mu?Doküman/Uygulama
4.3Enerji yönetim sisteminin kapsamının belirlenmesiENYS kapsamı dokümante edilerek tanımlandı mı? Sürekliliği sağlanıyor mu?Doküman
You must purchase QuickCheck to see 30 of other questions.
Do you want a demo?
You can start a demo to see what you can do when you buy this QuickCheck.

How do QuickChecks work?

Step 1
Find the QuickCheck
QuickChecks created by experienced Suswisers are question lists that ensure the sustainability of your management system. Find the QuickCheck you need.
Step 2
Add to Cart & Buy
Put the QuickCheck you discovered in your cart and buy them with your credit or debit card with our secure payment method.
Step 3
Get started!
Suswise provides you with the necessary tools to use the QuickChecks you have purchased with your teammates.
Step 4
See what you need to do
Suswisers who are experts in their fields have written everything you need to do step by step in the QuickChecks they have prepared.
Step 5
Enter what stage you are in
For each item in QuickCheck, you can enter what status you are in, your current applications, and your non-conformances.
Step 6
Assign your teammates
You can use your QuickChecks together with your teammates. You can assign them, set deadlines, and track the status of tasks with advanced graphical reports.
Step 7
See your success rate
When you use QuickChecks, you can see your initial and current success status with graphical reports and follow your progress.
Step 8
Manage your nonconformities
QuickChecks allow you to manage your nonconformities. How many non-compliances do you have, who was assigned for them and what are the duties? All on one screen.